Kurs Korona czeska CZK :: Kursy walut NBP

Aktualnie Narodowy Bank Czech zakończył cykl zacieśniania polityki monetarnej, utrzymano stopy procentowe na niezmienionym poziomie, pomimo że inflacja jest tam największa od 1993 r. Obecnie wynosi ponad 17%, a główna stopa procentowa Narodowego Banku Czech pozostaje na poziomie wynoszącym 7%. Jest to pierwszy bank centralny w regionie, który przerwał cykl zacieśniania polityki monetarnej, rozpoczęty w czerwcu 2021 roku, kiedy podniesiono stopy procentowe łącznie o 675 punktów bazowych. Prezes NBC nie wyklucza, że bank będzie nadal zapobiegał nadmiernym wahaniom korony czeskiej na rynku walutowym. W ostatnich miesiącach NBC sprzedał miliardy euro, żeby zapobiec osłabieniu korony czeskiej. Korona czeska w ojczystym języku nosi nazwę „koruna česká” i jest określana przez naszych południowych sąsiadów symbolem „Kč”.

korons czeska

Formalnie dzieli się na 100 halerzy, jednak setne części nie są używane od 2009 roku. Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Kliknij na rozwijanym menu, aby wybrać waluty, z których Plus500 Broker Review: korzyści i warunki handlowe firmy chcesz skorzystać. Włącz powiadomienia, a my powiadomimy Cię kiedy ceny walut będą korzystniejsze. Dzięki naszym dziennym powiadomieniom będziesz zawsze na bieżąco i nie stracisz na zamianie walut.

Czechy to jeden z najczęściej odwiedzanych krajów przez Polaków. Bliskie sąsiedztwo sprzyja wspólnym interesom – wiele polskich firm ma w Czechach swoich regularnych kontrahentów lub wręcz prowadzi tam swoją działalność. Co więcej, pomimo przynależności do Unii Europejskiej Czesi są nastawieni do waluty euro równie sceptycznie, jak Polacy. W konsekwencji obowiązującą walutą jest korona czeska i najprawdopodobniej nie zostanie ona zastąpiona jeszcze przez długi czas. Korona czeska prawdopodobnie nieszybko zostanie zastąpiona przez euro.

Prawda jest taka, że stosunek Czechów do euro jest skomplikowany i nic nie zapowiada, aby cokolwiek w najbliższym czasie miało się w tym temacie zmienić. Jest to historia, która dotyka nie tylko naszych sąsiadów, ale i inne kraje, które niekoniecznie widzą euro na swoim terenie, jako główną walutę. Nie zmienia to faktu, że Czesi są zobowiązani, zresztą tak samo, jak i Polska, do wprowadzenia waluty euro na terenie swojego kraju. Według badań przeprowadzonych w 2017 roku, aż 70% Czechów jest przeciwnych wprowadzenia euro. Przekłada się to jednak na słabnącą siłę nabywczą korony czeskiej poza granicami ich kraju. Dodatkowy wpływ na to miało obniżenie wartości korony przez Narodowy Bank Czeski, który sztucznie utrzymywał parytet na poziomie 27 koron za 1 euro.

Banknoty i monety korony czeskiej

Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Druga waluta dla sprzedaży). Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Pierwsza waluta dla sprzedaży). Z kolei na banknocie o wartości 20 koron widniał król Przemysław Otokar I, 50 koron – św. Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.

Ludzie niegdyś dobrze sytuowani utracili więc swoje majątki utrzymywane w postaci oszczędności lub papierów wartościowych. Korona czeska jest jedną z najmłodszych walut naszego kontynentu. Warto jednak wiedzieć, że historia czeskiej waluty sięga czasów korony czechosłowackiej, a nawet okresu, kiedy w obiegu była korona austro-węgierska. Wacława, 2 korony – ozdobny guzik z czasów Państwa Wielkomorawskiego, 5 koron – Most Karola w Pradze, 10 koron – katedrę w Brnie, 20 koron – św. Wacława, a 50 koron zdobił zamek królewski na Hradczanach.

korons czeska

Oprócz tego na rynku obrotów bieżących panował deficyt, gdzie PKB wynosiło 8%. Korona czeska jest postrzegana za jedną ze stabilniejszych walut w Europie Środkowo Wschodniej. Pozycję taką zawdzięcza krajowej gospodarce i rozważnej polityce pieniężnej. Kurs korony czeskiej jest mało podatny na wahania i od początku istnienia tej młodej waluty, jej wartość nieznacznie rośnie. Niemniej od 2013, przez okres 3,5 roku, korona czeska utrzymywała sztywny kurs wobec euro na poziomie 27 CZK.

Powiadomienia o zmianie kursu średniego

Następnie po zakończeniu I wojny światowej w obiegu pojawiła się korona czechosłowacka, jednak ten stan nie trwał za długo. II wojna światowa spowodowała okupację części terenów Czechosłowacji przez Niemcy, czego skutkiem była nowa waluta i powiązanie jej kursu z kursem marki niemieckiej. Czasy powojenne, a więc okres komunistyczny był momentem kolejnych rewolucji monetarnych w Czechosłowacji, gdzie przywrócono koronę czechosłowacką, która miała bardzo niekorzystny przelicznik. Dopiero rozłam Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej na dwa państwa był impulsem do wprowadzenia osobnych polityk pieniężnych. W Czechach została wprowadzona korona czeska, natomiast u ich sąsiadów korona słowacka, jednak Słowacja w 2009 roku przyjęła euro jako oficjalną walutę.

W odniesieniu do inflacji polskiej, czeska została oszacowana na czterokrotnie niższą, co tylko ugruntowało panującą opinię o koronie będącej jedną z najstabilniejszych walut środkowoeuropejskich. To właśnie wtedy została ona zlikwidowana, a jej miejscewprowadzono osobne waluty – także korony – dla Protektoratu Czech i Moraw i państwa słowackiego. Wspólną walutę w Czechosłowacji wprowadzono z powrotem po wojnie, wraz z odzyskaniem niepodległości. 1000 koron czeskich zostało wyemitowane w 1993 roku, a wycofane w 2007 roku. Banknot przedstawia czeskiego historyka, Franciszka Palackiego. Banknoty te zostały zastąpione podobnymi banknotami z literą”P”, jako część drzewa na grzbiecie.

korons czeska

Spółka LYNX będzie wówczas mogła na przykład udzielić ci dodatkowych informacji o swoich usługach, wydarzeniach lub poinformować cię o interesującej ofercie. W każdej chwili możesz (między innymi) cofnąć swoją zgodę, wysyłając wiadomość e-mail na adres zobacz zaktualizowane międzynarodowe wiadomości Spółka LYNX nie udostępnia twoich danych partnerom biznesowym. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak LYNX spółka przetwarza twoje dane osobowe. Pierwszą koronę bito od 1892 roku w Austro-Węgrzech, aż do upadku cesarstwa w 1918 roku.

Kalkulator kursu korony czeskiej Sprawdź przelicznik

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut. Na awersie 500 koron czeskich jest wizerunek Boženy Němcovej, pisarki odrodzenia narodowego czasami klasyfikowana jako późny romantyzm lub wczesny realizm. 100 koron czeskich awers przedstawia króla Karola IV. Rewers 200 koron czeskich przestawia złożone ręce dorosłego i dziecka oraz książkę z napisem Orbis Pictus. 200 koron czeskich rewers przedstawia portret Jana Amosa Komenský ostatniego biskupa Wspólnoty Braci i jednego z największych czeskich myślicieli, filozofów. Na rewersie 5000 koron czeskich są przedstawione najważniejsze budynki Pragi.

  • 1000 koron czeskich zostało wyemitowane w 1993 roku, a wycofane w 2007 roku.
  • Przeważnie dużo mówi się o różnicy pomiędzy sprzedażą a zakupem walut, która potrafi być dość zatrważająca.
  • Co ciekawe, banknoty koron czeskich nie zmieniły się praktycznie od momentu ich wprowadzenia w 1993 roku.
  • Kurs korony czeskiej jest względnie stabilny, jednak jak pokazują wykresy CZK/PLN od blisko 30 lat znajduje się on w trendzie rosnącym.

W ostatnich latach swojego funkcjonowania, monety halerzowe były już zupełnie bezużyteczne, a koszt ich produkcji dwukrotnie przekraczał nominalną wartość. Wielu Czechów zgromadziło więc w domach kilogramy niepotrzebnych halerzy. Natomiast monetę o nominale 50 halerzy wycofano z obiegu w dniu 31 sierpnia 2009. Administratorem danych osobowych jest Currency One S.A.

Aktualnie będące w obiegu korony czeskie

Ówczesny minister finansów Czechosłowacji, Alois Rašín stwierdził, że taka sytuacja nie może trwać dłużej. Na podstawie decyzji wspomnianego ministra, bez wcześniejszej zapowiedzi zamknięto granice kraju. W czasie tej granicznej blokady (26 lutego – 9 marca 1919 r) wszystkie banknoty z czasów Austro-Węgier zostały ostemplowane i przemianowane na korony czechosłowackie. Nie można wymienić tych banknotów w banku lub w kantorze wymiany walut oraz nie można dokonywać płatności tymi banknotami w Czechach. Jednak w roku 2003 wycofano z obiegu monety o nominałach 10 oraz 20, a w listopadzie 2008 przestał także obowiązywać nominał 50 i banknoty o wartości 20 koron. Na awersie 1000 koron czeskich znajduje się portret Františka Palackego historyka, polityka, pisarza i organizatora publicznego życia kulturalnym i naukowym we współczesnej Pradze.

Najnowsze wiadomości

Co ciekawe, wzory banknotów czeskich nie uległy zmianie od samego początku ich wprowadzenia, czyli od 1993 roku. Przez kolejne lata, modyfikowano jedynie zabezpieczenia. Republika czeska jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, chociaż jeszcze nie przyjęła euro jako oficjalnej waluty, od 2012 roku oczekuje się, że do tego dojdzie. Korona czeska istnieje od 1993 roku, od momentu, w którym Czechy odseparowały się od Słowacji.

500 koron czeskich zostało wyemitowane w 1993 roku, a wycofane z obiegu w 2007 roku. Na awersie widnieje wizerunek Bożeny Nemcowej, czeskiej pisarki. Z tyłu banknotu nie widnieje tulipan, tak jak w nowszej wersji.

Z Wise zawsze otrzymasz najlepszy kurs wymiany, niezależnie od tego, czy wysyłasz, wydajesz czy przewalutowujesz w kilkudziesięciu walutach. Wycofane banknoty można wymienić w bankach oraz regionalnych oddziałach Czeskiego Banku Narodowego . Po tym terminie będzie to możliwe wyłącznie w banku centralnym. Wymiana jest nieodpłatna pod warunkiem, że banknoty będą posortowane według nominału. Oficjalną czeską walutą są banknoty o nominale 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 posiadające symbol na odwrocie. Jeszcze na początku XXI wieku byliśmy przyzwyczajeni, że korona czeska kosztuje groszy.

Drugim miejscem, gdzie spread nie jest zbyt łaskawy dla klientów, jest kantor stacjonarny. Dzieje się tak, ponieważ w takich miejscach, znajduje się najwięcej osób, które mogą natychmiast potrzebować wymiany waluty. Jeśli i Ciebie spotka taka sytuacja, zawsze wymień tyle, ile potrzebujesz, ale nie więcej.

Czeska waluta nie cieszy się w Polsce zbyt dużą popularnością. Głównym z powodów jest fakt, że na 150 zł tylko 1 zł jest wymieniany na koronę czeską. Tutaj naprzeciw klientom wyszły kantory internetowe, gdzie odbywa się dzisiaj ok. 20% całkowitej wymiany walut. Narzędzia Australijskiej Giełdy (ASX) Dzięki wymianie CZK/PLN i PLN/CZK w kantorze internetowym można zaoszczędzić do 8% w porównaniu do wymiany waluty w banku lub kantorze stacjonarnym. Posiadając czeskie konto walutowe transakcje w kantorze internetowym możemy dokonać bez dodatkowych kosztów.

Czesi są wyjątkowo przywiązani do swojej waluty i jeszcze bardziej niż Polacy sceptycznie podchodzą do przyjęcia Euro. Jest to o tyle symptomatyczne, że ich gospodarka jest mniejsza niż polska, jest też mocno powiązana z Niemcami, i dodatkowo wykazuje stosunkowo wysoki udział eksportu (głównie do Niemiec). Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie adresu mailowego na wysyłanie kodu rabatowego, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Czechy to obecnie jedyny obszar byłych Austro-Węgier, na którym używana jest waluta zwana koroną.

Scroll to Top